Pokud ministr financí Miroslav Kalousek uspěje se svým návrhem v parlamentu, budou občané odvádět darovací daň, i když je obdaruje nejbližší příbuzný. Platit by tedy měli i za vánoční dárky, a to zpětně až do roku 2002, aby se to prý lépe počítalo.
„Ten člověk je evidentně posedlý penězi,“ soudí psychiatr Emil Atrapa o ministru Kalouskovi. „Říkáme tomu obsese Harpagon. Tohoto pacienta ovšem neváže silná citová vazba k vlastní kapse, ale ke státnímu rozpočtu. Neustále ho pronásleduje představa, že státní pokladna zeje prázdnotou, což je ovšem v tomto případě pravda.“
Darovací daň má platit každý občan včetně dětí bez rozdílu barvy pleti i přirození a to 20 procent hodnoty dárku. Částku je třeba uhradit do pěti dnů od obdržení daru, jinak obdarovaný skončí za trest v exekuci, ve vazbě nebo na výstavě obrazů Milana Knížáka.
Vánoce budou letos skromné. |
Občané si už nyní začínají na veřejnosti hlídat svoje zavazadla. Ne kvůli zlodějům, nýbrž kvůli lidem, kteří by jim do nich mohli v nestřeženém okamžiku něco strčit. „Nějakej magor mi hodí do tašky diamantovej prstýnek, já si toho nevšimnu a za šest dní mi napaří basu? Nikdy!“ vysvětluje Hynek Zrzavý, náhodně oslovený chodec u Masarykova nádraží v Praze, proč má nákupní tašku omotanou ocelovým lanem.
Podle politologů, ekonomů a analytiků se dá očekávat, že lidé po schválení Kalouskovy novely začnou bojkotovat Vánoce. Psychiatr Atrapa ale pochybuje, že se svátků úplně vzdají: „Dětem dárky stejně koupí, v převleku za někoho nedotknutelného, třeba za Grosse nebo za Bártu, a slavit budou ilegálně ve sklepě nebo v garáži. Naši lidé se jen tak zlomit nenechají. Vždyť za protektorátu poslouchali Londýn, i když jim hrozil trest smrti.“
Darovací daň nepotěší hlavně děti. |
Žádné komentáře:
Okomentovat